top of page

Viscerálny tuk: prečo je nebezpečný a ako ho odstrániť?

Telesný tuk môže byť otázkou estetiky, no nie je to jediné na čom záleží. Telesný tuk je rovnomerne rozložený po celom povrchu tela, leží medzi kožou a svalmi a chráni telo pred podchladením. Ak je telesného tuku priveľa, ide teda o prebytok uhľohydrátov, tak telo má problém. Nedokáže ho spáliť. Okrem telesného tuku je v tele existuje aj viscerálny tuk, ktorý musí byť v správnej norme. Prebytok viscerálneho tuku môžu mať aj ľudia, ktorí na prvý pohľad nevyzerajú obézne. Prečo je viscerálny tuk nebezpečný a ako ho odstrániť?Čo je viscerálny tuk?

Tuk, ktorý obklopuje životne dôležité orgány vo vnútri nášho tela, nevieme ho chytiť medzi prsty a voľným okom nevidíme, kde sa nachádza. Ochraňuje naše vnútorné orgány – napr. pečeň, pankreas, obličky, črevá, aj srdce , zahrieva ich a udržiava v správnej polohe. Súčasne zmierňuje triašky a neurózy. Ak je viscerálneho tuku extrémne málo, tak hrozí anorexia. Môže nastať problém s obličkami a slezinou. Nevyhnutný je i na správne fungovanie pohlavných orgánov a reprodukčného systému.

Viscerálny tuk musí byť v správnej norme. Istým spôsobom je veľmi nebezpečné to, že ho nevidíme. Prečo? Pretože mu veľa z nás nevenuje pozornosť. Čo nevidíme, akoby neexistovalo.

Prečo by malo byť sledovanie množstva viscerálneho tuku tak dôležité?

Vysoká úroveň viscerálneho tuku zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, ochorenia srdca a diabetu 2. stupňa. Zníženie vysokej úrovne viscerálneho tuku podstatne znižuje riziko vzniku cukrovky a poškodenia pečene (steatóza pečene) a ďalších súvisiacich ochorení. Zlepšuje sa celkový stav organizmu.

Aké sú teda parametre merania? Kedy je viscerálneho tuku už nadbytok?

Najjednoduchším meradlom je obvod vášho pásu. Ten si dokážete zmerať aj sami pomocou krajčírskeho metra v oblasti pupka. U žien by obvod pása nemal presiahnuť 88 cm a u mužov 102 cm.

Najpresnejšou metódou je Diagnostika zloženia tela pomocou InBody270, ktorú používame aj u nás vo VITADU. Ak by ste mali záujem zistiť, ako je na tom vaše telo, tak sa môžete u nás objednať na konzultáciu. Dokonca vám pomôžeme aj s tým, aby ste sa viscerálneho tuku zbavili.

bottom of page